Domy składane z gotowych elementów

Domy można nie tylko budować. Producenci bowiem wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów do tego stopnia, że proponują składanie budynków z gotowych elementów. Chodzi oczywiście o budowanie z prefabrykatów oraz domy modułowe. W ponad 80% procentach są one przygotowywane w hali fabrycznej. Tam powstaje ich konstrukcja oraz elementy wykończeniowe, a nawet część wyposażenia.

Nazwa wzięła się od tego, że elementy domów mają kształt modułów, czyli sześcianów o kilku standardowych wymiarach. Są one dowożone na plac budowy i instalowane przez firmę na przygotowanym fundamencie. Gdy dom składa się z kilku modułów dochodzą jeszcze prace montażowe, które mają na celu połączenie ich w całość.
Różnorodność form budynków jest dość ograniczona ze względu na specyficzną technologię budowy. Zazwyczaj wybierać możemy wśród kilkunastu projektów, w tym w domach z dachami skośnymi i nieużytkowymi poddaszami oraz domach piętrowych. Możliwość adaptacji własnego projektu jest dopuszczana tylko przez niektóre firmy.

Moduły domów oferowane są w kilku wariantach wykończenia. Podstawowy moduł domu ogranicza się do stanu surowego zamkniętego z elementami wykończenia, zewnętrznymi drzwiami oraz oknami, a także dachu i podstawowych instalacji. Droższa opcja zawiera także pełne wykończenie wnętrz oraz kompletne wyposażenie łazienki. Najdroższe moduły są wzbogacone między innymi o AGD i zabudowę kuchenną oraz szafy i garderoby.

Stawianie domu modułowego ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Zacznijmy od dobrych stron. Najważniejsza z nich jest taka, że dom z gotowych elementów to najszybszy sposób na własne cztery kąty. Można stawiać go nawet w przypadku bardzo trudnych warunków gruntowych, takich jak skarpy, grunt skalisty, piaszczysty, podmokły, a nawet dach istniejącego budynku, o ile nośność jego stropu będzie wystarczająca i uzyskamy na to zgodę. Raz postawiony dom modułowy można bez większego problemu przenieść w inne miejsce, a w razie potrzeby zdemontować i montować jeszcze raz. Rozbudowa także nie należy do skomplikowanych, wystarczy bowiem dokupić kolejne moduły.

Na koniec czas na minusy. Pierwszy jest taki, że do montażu domu konieczny jest dźwig. Drugi to fakt niezbyt wyszukanych projektów ze względu na ograniczenia architektoniczne. Trzeci to aspekt prawny. Jeśli nie połączymy domu modułowego na trwałe z gruntem możemy mieć trudność, aby uznać go jako dom na pobyt stały. To z kolei jest konieczne na przykład przy podłączaniu budynku do sieci energetycznej lub kanalizacyjnej.